DIAGNOSTIKA SIBO

Dechové testy jsou snadnou, dostupnou a neinvazivní diagnostikou bakteriálního přerůstání tenkého střeva. Na základě měření dvou plynů, vodíku a metanu z dechu, lze dobře prokázat, zda u vás dochází k nadměrnému přemnožení bakterií v tenkém střevě nebo je původ vašich problémů jinde. Je ale potřeba vědět, jak si test správně vybrat, jak se na měření nachystat a na co si dát při měření pozor.

POMŮŽEME VÁM

Pokud váš dechový test ukáže, že jste pozitivní na SIBO, máte v rukou jasný důkaz, co je strůjcem vašeho trápení a můžete přikročit k nápravě. Nenechte se odradit, pokud váš současný terapeut nebo specialista, který řeší vaše trávicí obtíže, jen pokrčí rameny nad slovem SIBO. Bohužel tyto funkční trávicí poruchy a jejich řešení u nás ještě nejsou tak běžné. Ten nejtěžší krok však máte za sebou, protože nyní můžete velice jednoduše zjistit, kde leží příčina vašich problémů. Jako nejrozumnější první krok je vždy návštěva specializovaného terapeuta, který s vámi probereme veškeré vaše příznaky a vyhodnotí, zda odpovídají příznakům bakteriálního přerůstání. Následně vám doporučí dechová test pro prokázání této diagnózy a zjištění druhu a intenzity bakteriálního přerůstání. Ať už se rozhodnete pro domácí diagnostiku nebo se vrhnete na hledání pracoviště, kde vám test provedou, těchto několik okolností rozhodně nesmíte přehlédnout. 

01

Vždy preferujte dechový test, který je prováděn s pomocí roztoku laktulózy. Četněji používána glukóza není dostatečně přesná a výsledky jsou tak často falešně negativní nebo zkreslené.  

02

Vysaďte týden před měřením probiotika a doplňky stravy. Cca dva dny před měřením dodržujte upravenou stravu a 12 hodin před měřením nekonzumujte žádné jídlo. 

03

V den měření nic nekonzumujte ani nepijte. Pouze čistou neperlivou vodu. Během měření buďte v klidu a vyhraďte si dostatek času. Měření nepřerušujte a neodkládejte. Doba testování je cca 3 hodiny. 

Snímek obrazovky 2022-01-04 v 1.07.40

DOMÁCÍ DECHOVÉ TESTY OD SPOLEČNOSTI SIBOCHECK

Tato německá diagnostická společnost pomáhá lidem s trávicími potížemi, pomocí jednoduchých domácích testů, najít příčinu vleklých trávicích problémů. Vaše pohoda je pro ně nejvyšší prioritou. Starají se také o naše životní prostředí a pokud je to možné, dodávají vše bez plastů. Je velmi důležité, aby si lékaři a zdravotní zařízení začali u svých pacientů všímat funkčních trávicích poruch jako jsou IBS a SIBO se všemi nepříjemnostmi, kterými takový pacient trpí. Stále je bohužel příliš málo lékařů, kteří berou tento problém opravdu vážně a proto i diagnostika, která probíhá pouze na pár místech v ČR, je stále pro většinu pacientů nedostupná. Německá laboratoř a společnost Sibocheck, založená v roce 2020, se chce již od začátku ubírat správnou cestou. Proto spolupracují s lékaři a alternativními lékaři v celém Německu a pořádají školení a semináře na téma dechových testů k diagnóze SIBO. Tento dechový test odpovídá německé kvalitě a svoji rychlostí výsledků a kvalitou provedení, vám nabízí velmi užitečný nástroj k diagnostice a řešení vašich trávicích problémů. 

JAK SE NACHYSTAT NA DECHOVÝ TEST

KROK ZA KROKEM PRO ÚSPĚŠNÉ MĚŘENÍ

Přidat nadpis-18

Konzumace léčivých přípravků a doplňků stravy

Před a během testu byste neměli užívat žádná antibiotika ani projímadla, zejména laktulózu, protože by to mohlo zkreslit výsledky testu. Testování můžete provádět nejdříve 4 týdny po doužívání antibiotik a nejdříve 3 dny po poslední konzumaci projímadel. Pokud je naprosto nezbytné užívat antibiotika, měli byste test odložit. Jeden týden před zahájením testu by se neměla užívat žádná prebiotika ani probiotika, pokud trpíte na zácpy, prodlužte to na dva týdny. jeden den před a v den testování neužívejte žádné vitamíny nebo jiné doplňky výživy. Léky lze užívat s vodou.

48 hodin před zahájením testu

Dva dny před testováním se vyvarujte potravin s obsahem cukru, vysokým obsahem vlákniny a těžko stravitelných potravin např. celozrnných výrobků, čočky, fazolí, hrášku, veškeré zelenině nebo ovoci. Vyhněte se také nápojům a džusům obsahujících cukr a fruktózu.

Přidat nadpis-18
Přidat nadpis-18

24 hodin před začátkem testu

24 hodin před začátkem testu byste měli jíst pouze snadno stravitelné jídlo. Povoleny jsou: bílá rýže, vařená nebo pečená kuřecí prsa, bílá ryba, bílý chléb, bílé rohlíky, vejce, slunečnicový olej. Z koření pouze sůl a pepř. Z tekutin doporučuji neperlivou vodu a neslazený čaj. Možno sníst čistý kuřecí nebo hovězí vývar. Vyhněte se striktně všemu ovoci a zelenině, celozrnným výrobkům, ořechům, semínkám, přílohám (kromě bílé rýže), bramborám, mléčným výrobkům, uzeninám, sladidlům ( i medu a stévii ), luštěninám, máslu, kozím i ovčím výrobkům, kávě a alkoholu.

12 až 16 hodin před začátkem testu

12 až 16 hodin před začátkem testu (např. přes noc) byste neměli už nic jíst ani pít. Povolena je pouze neperlivá voda. Rovněž prosím upusťte od kouření a žvýkaček.

Přidat nadpis-18
Přidat nadpis-18

1 hodinu před začátkem testu

Vstaňte alespoň 1 hodinu před zahájením testu. Pijte a vykloktejte 1 malou sklenici horké vody ráno před testem, aby se vypláchly možné choroboplodné zárodky v ústech a krku. Nepoužívejte zubní pastu ani v testovací ráno. Před zkouškou a během ní je také nutné vyvarovat se fyzického cvičení. V den testování nepoužívejte lepidla na zubní protézy, ústní vody ani jiné běžné ranní doplňky ústní hygieny. Test musí být proveden ráno na lačný žaludek. Během testování by se nemělo konzumovat žádné jídlo ani pití (povoleno je pouze mírné množství neperlivé vody). Zdržte se kouření a žvýkaček. 

VÝSLEDEK DECHOVÉHO TESTU NA SIBO
Výsledek dechového testu je v podobě grafu. Vždy bereme v potaz spodní časovou osu a boční osu, na které jsou znázorněny jednotky vzestupu vydechovaných plynů. Pokud v období mezi 60 - 120 minutou začne množství vydechovaných plynů patologicky stoupat, víme, že dochází k přerůstání bakterií produkující tento plyn. Na obrázku vidíte rapidně zvýšenou křivku vodíku, po vypití roztoku laktulózy. Jelikož vodík vzrostl o více než 20 ppm (parts per million) během 120 minut, jedná prokazatelně o tzv. vodíkové dominantní SIBO.

UDĚLEJTE PRVNÍ KROK V ŘEŠENÍ VAŠICH PROBLÉMŮ

Spojte se na konzultaci  s odborným terapeutem na SIBO, proberte s ním váš stav, zda je pro vás dechový test vhodný a co u vás mohlo vést k bakteriálnímu přerůstání. Zjistěte, jak můžete okamžitě zmírnit vaše příznaky a jak správně postupovat, aby to vašemu trávení spíše neuškodilo. 
TERAPEUT SIBO

KAROLÍNA SMUTNÁ

Jsem zakladatelka Akademie zdravé výživy ve které působím také jako poradce, školitel a autor seminářů a kurzů. V mé soukromé praxi jsou to právě funkční trávicí poruchy, kterým se intenzivně věnuji již několik let. Jako první v ČR jsem certifikovanou poradkyní pro terapii SIBO. Klientům pomáhám s úpravou stravy při těchto trávicích problémech, nastavuji protokoly pro terapii bakteriálního přerůstání, a s pomocí přírodních doplňků je vracím zpět do rovnováhy a do normálního života bez trávicích obtíží. Zjistěte o mně více a navštivte moje webové stránky. 

ŘEKLI O SPOLUPRÁCI

Dobrý den. Rád bych Vám paní Karolíno napsal, protože se konečně po deseti letech nebudím ráno se strachem, jak mi bude celý další den. Moje trávicí problémy ovlivňovaly vážně celý můj život, teď to vidím ještě víc. Až s vámi jsem zjistil, kde byly problémy a (vy)řešili jsme je. Po x letech trápení jsme až spolu zjistili, že mi nefunguje tvorba kyseliny chlorovodíkové v žaludku, nefunguje mi správně slinivka ani žlučník. Doslova jsem nic nestrávil. A jen se ptám, proč na to někdo nepřišel dříve? Pak jsme řešili, že jsem pozitivní na SIBO a díky vaší terapii konečně po x letech zase žiju jako člověk! Už jsem ani nedoufal. Váš přístup a pohled na trávení je opravdu komplexní a já jsem si nemohl vybrat lépe. Jedno děkuji nestačí, ale věřím, že i tím Vám udělám radost. S pozdravem Martin Lhoták
Martin Lhoták
klient
Dobrý den Karolíno, bude to nějaký ten měsíc, co jsem k vám poslala přítele kvůli problémům s trávením. Po tom, co se odevzdal do vašich rukou se nestačím divit...zázraky se dějí.
Kamila M.
Po 5 letech totálního pekla s trávením, diagnózou IBS a ignorací od lékařů mi někdo pomohl a já se konečně cítím dobře a zdrav a mohu fungovat zase jako člověk. Díky moc Karolíno!
Petr K.
klient
Jinak dnes je mi opravdu dobře. Myslím, že po téměř roce a půl potíží skrz SIBO je to konečně den, kdy se cítím dobře a v pořádku. Moc děkuji
Grey Ghost Halloween Icon Circle Sticker-2
Jiřina K.
Designer